Sayfalar

16 Ekim 2014 Perşembe

...Being Human...


İsmini çok duyduğum ama hiç başlayamadığım bir diziydi. İngilterede epey popüler olup Amerikan versiyonu çekilicek kadar iddialı. Diziyi bitirdim ve konusu gerçekten insanı içine çekiyor ve diğer bölümlerde ne olucak diye düşünmene sebep oluyor. Gelin tanıyalım kimmiş bu karakterler.


 ...Konusu...
Being Humanın türler arası öyküsünün temelinde “uyum” teması yatıyor. Aynı evi paylaşan kurtadam, vampir ve hayaletin yer yer mizah unsurlarıyla örülü dostluğu, dizinin seyir zevkini arttıran unsurların başında geliyor. Bir vampir bir de kurt adam, birbirleriyle de çok yakın arkadaşlar. Aidan ve Josh’un yıllardır yaşadıkları hayat ve sahip oldukları anormalliklerinin ağırlığı, bir gün canlarına tak ediyor ve birlikte “normal” bir insan hayatı yaşamaya karar veriyorlar. Yani kimliklerinden tamamen uzak olarak… Hatta aynı hastanede çalışan ikili, birlikte ev bile tutuyorlar. Fakat eve gittiklerinde yalnız olmadıklarını farkediyorlar. Evin hayaleti yani Sally bu iki karakterle arkadaş olmayı başarıyor.

Aidan: 200 küsür yaşlarında bir vampir. Yıllarca vampir doğasına uygun olarak yaşamış olsa da artık o kültürden uzak kalmaya karar vermiş. Hatta “insan olma” fikri temelde ondan çıkma. Ama bunun tek bir söz ve kararla uygulayamayacağı bir şey olduğunu anlaması çok uzun sürmüyor. Zira şahsiyetin ait olduğu “grup” kendisini bırakmaya pek niyetli değil.

Josh: Her dolunayda kurta dönüşme meziyetine sahip olsa da bundan midesi bulunan bir kurtadam. Bir kurt adam tarafından ısırıldığı için başta ailesi ve nişanlısı olmak üzere bütün hayatını bıraktığı için durumuna tepkili, dolayısıyla bu plan onun da hoşuna gidiyor. Aidan’dan hallice onun da hayatı kendi içinde ayrı bir arap saçı.

Sally: Evin kadrolu hayaleti. İkili taşınmadan önce nişanlısıyla oturduğu evde hatırlayamadığı bir şekilde ölmüş ve hayaleti de evin içinde kalmış. Aidan ve Josh ile bir bağ kurması çok uzun sürmüyor ve onların da desteğiyle ruhunun huzur bulabilmesi için nasıl/neden öldüğünü anlamaya çalıştığı bir uğraşa giriyor.


 Twilight,vampir günlükleri serisinden uzak bir dizi. Her ne kadar vampir ve kurt adam durumlarına aşina olsak da bu sefer farklı bir açıdan bakmamızı sağlamışlar.
 4.sezonunda final yapılan dizinin bana sorarsanız bi kaç sezonu daha çekilebilirdi. Konu ve karakterler bu duruma müsaitti ama maalesef bitti. İzlemeyi düşünenlere kesinlikle tavsiye ederim. Şimdiden iyi seyirler...
...Sevgiler...


4 yorum :

 1. Amerikan versiyonunu ben de izledim ve sonu benim için hüsran olmuştu. Sevdiğim dizilerde yaşadığım genel bir sorun bu. Uğursuzluk bende herhalde; artık sevdiğim dizileri çok dillendirmeyeceğim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet alternatif bir final olabilirdi ama ben daha çok bittiğine üzülüyorum.Bir kaç sezon daha sürebilecek bi diziydi.

   Sil
 2. heyy seni görmek yani okumak ne güzel.:))
  bu diziyi izliyorum ve genelde geceleri tekrarlarına bakıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler dolunay ablacım evet uzun zaman oldu tembellik ettim yine...

   Sil